Reklaam sulgub sekundi pärast

PIME AEG MÕJUB RUSUVALT? Peleta sügiskaamosest tingitud masendus just nende lihtsate meetoditega

Masendus
Foto: 123rf.com

Kätte on jõudnud sügis. Päevad muutuvad lühemaks, ilmad külmemaks ning paratamatult võib tekkida masendus. Üheks põhjuseks on päikesevalguse vähenemine, mis viib serotoniini taseme languseni. See oluline hormoon mõjutab meeleolu, söögiisu ja unemustreid. Järjestasime mõned lihtsad nipid, mille abil saab enda enesetunnet parandada!

1. Veeda võimalikult palju aega valguse käes

Inimesed peaks sügisel veetma rohkem aega õues ja kasutama maksimaalselt ära seda vähest aega, mil väljas on valge ning päike taevas särab. Tõusta tuleks varakult, et saaks nautida hommikupäikest. Vajadusel võib minna varem magama, et võidelda väsimuse ja päevase unisuse vastu. Kuna varahommikul võib olla pime, võiks kaaluda päevavalgust simuleerivate lampide kasutamist, et silmad saaksid lisavalgust. Osad päevavalguse lambid suudavad imiteerida ka päikesetõusu isegi siis, kui väljas on veel pime.

2. Tee igal päeval natuke trenni

Eksperdid soovitavad iga päev teha vähemalt 30 minutit trenni. Sügis on suurepärane aeg looduse nautimiseks, seega saab õues teha pikki jalutuskäike või jalgrattasõite.  Liikumine on vaimse tervise häirete puhul väga oluline. Kõik uuringud näitavad, et meeleolu paraneb pärast treeningut. 

3. Muuda oma toitumist

Sügis on suurepärane aeg mõelda sellele, mida sa sööd. Sügishooaajal võib teha oma lemmiksuppe ja soojasid toite, mida suvel ei olnud aega valmistada.

4. Alusta midagi uut

Sügisele peaks ekspertide sõnul mõtlema kui värske alguse ajale. Võib koristada maja või aeda ja teha ümberkorraldusi näiteks sisekujunduses. Samuti tasub sügisel alustada uue hobiga, milega oled tahtnud juba ammu tegelema hakata. 

5. Muuda oma mõtteviisi

Selle asemel, et seostada sügist negatiivsete elamustega, peaks ekspertide sõnul püüdma seda teisiti mõtestada. Inimesed on sageli keskendunud sellele, millest nad ilma jäävad. Sügise puhul näiteks päikesevalgusest ja soojadest suveilmadest ilma jäämisele. Selle asemel, et mõelda: "Väljas on külm ja ma jään tuppa," peaks proovima mõelda sellelle, kui hubane on tegelikult natuke aega toas veeta. Üks võimalus selleks on muuta oma kodust keskkonda ning hankida endale mugav ja soe sügisvärvides tekk või dekoratiivpadjad. 

6. Otsi professionaalset abi

Kognitiivne käitumisteraapia (lühiajaline probleemikeskne psühhoteraapia) on uuringutes näidanud, et ravib tõhusalt ärevust ja hooajalist afektiivset häiret. Lisaks kirjutatakse ärevuse puhul sageli välja antidepressante. Kui tunnete end ülekoormatuna tuleb otsida professionaalset abi. Ärevuse või masenduse puhul ei tohi oodata, et olukord muutuks hullemaks, vaid tuleks koheselt võtta kasutusele meetmeid, et oma meeleolu parandada. 

Sügismasenduse sümptomiteks on sageli:

  • halb meeleolu ja depressioon
  • ärevus ja liigne muretsemine
  • kiire ärritumine
  • unisus ja väsimus
  • huvi kadumine igapäevaste tegevuste vastu

Allikas: healthline.com