Reklaam sulgub sekundi pärast

Proovi järele! Eestlased annavad nõu, mis toimib päriselt sääskede peletamiseks

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Taas on käes aeg, mil sääsed on eriti aktiivsed. Mure on laialt levinud ka erinevates foorumites ning platvormil Reddit on murelik eestlane küsinud nõu ka kaaskodanikelt.

Redditisse tehtud postituses küsis eestlane, millised sääskedevastased vahendid ka päriselt töötavad. Pakkumisi ja vastuseid tuli erinevaid. Üks kodanik tõdes, et temal aitavad maal näiteks lavendlivesi ehk ta lahjendab lavendiõli veega ära ning paneb spreipudelisse. "Citronella (sidrunheina) õli ja küünlad, piparmündiõli ja Moustique looduslik sprei apteegist," lisas ta. 

Väga palju pakuti ka ventilaatorit. Töötav ventilaator ajab oma õhuvooluga sääsed eemale. 

Üks kommenteerija tõdes, et tema sai ühe hea nipi teada botaanikult. "Korja kaks-kolm raudrohu lehte, mida kasvab sisuliselt kõikjal. Mudi näppude vahel nii, et mahl välja tuleb ja määri selle tombuga käevarsi, sääri. Selgituse kohaselt raudrohu lõhn ei peleta sääske, vaid nö maskeerib lõhnu, mis sääske ligi tõmbab. Kui neid jaekaubanduse tõrjeid käepärast pole, siis aitab ka raudrohi väljakannatamatus olukorras."

Väga edukalt pidi toimima ka viiruki põletamine. Viirukeid on võimalik osta erineva lõhnaga ning nende suits peletab sääsed minema. 

Siiski aga selgub kommentaare lugedes, et iga inimene on erinev ning mis ühele töötab, ei pruugi teisele üldse mõjuda. Seetõttu on vist paljud inimesed selles osas juba ka alla andmas ning ütlevad, et ainuke asi, mis sääskede peletamiseks aitab, on talv. 

Millised sääskedevastased vahendid tegelikult ka töötavad?
byu/qUxUp inEesti

Hiljuti pöördus TV3 portaali poole ka murelik noormees, kellele tundus, et see aasta on neid vereimejaid looduses kõvasti rohkem. "Ma ei ole kunagi nii palju sääski näinud ja nad olid nii agressiivsed. Jalad, käed, selg ja pea on ära söödud. Nad hammustasid isegi läbi spordisärgi. Need vereimejad sõid mind elusalt," kirjeldas Jarmo oma jalutuskäiku metsa vahel. Selle kohta saad lähemalt lugeda siit!

"TV3 uudistele" antud intervjuus sõnas bioloog Urmas Tartes, et kevadine metsasääskede põlvkond ja need liigid, kes sulalume- ja sademete lompidest kevadel välja tulevad, on kõige arvukamad ja tõesti on sääskede hulk maikuu lõpus tavaliselt suve keskpaigaga võrreldes viis korda suurem. 

"Kui vähegi ilm võimaldab ja temperatuur pole kõrge, siis pange endale selga pikkade varrukatega riided. Näiteks matkapoodidest on võimalik endale osta selliseid pükse ja jakke, mille kangast sääsk läbi ei pista."

Tartes soovitab jätta sääsetõrjevahendid kõige viimaseks abinõuks. "Kõik sääsetõrjevahendid on oma olemuselt mürgid, mille toimeprintsiip seisneb selles, et see kogus mürki, mis on sääsele eluohtlik, jätab väga suure looma, näiteks inimese, veel ellu."