Reklaam sulgub sekundi pärast

ARVAMUS| Miks me romantiseerime sarimõrvareid?

Johanna Alvin

Zac Efron kehastas filmis
Zac Efron kehastas filmis "Äärmiselt nurjatu, uskumatult õel ja jäle" sarimõrvarit — FOTO: AP/Scanpix

"Äärmiselt nurjatu, uskumatult õel ja jäle" räägib sarimõrvar Ted Bundy elust ja koledatest kuritegudest. Antud film oli imehea ning näitleja Zac Efron tegi mulle oma elurolli, kuid mind jäi kriipima fakt, et ühel hetkel hakkasin tema kehastatud sarimõrvarile kaasa tundma.

Film "Äärmiselt nurjatu, uskumatult õel ja jäle" (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile) on 2019. aastal valminud biograafiline krimidraama, mille režissöör on Joe Berlinger. Film põhineb Ted Bundy endise tüdruksõbra Elizabeth Kloepferi memuaaridel ja keskendub nende suhtele ning Bundy kuritegudele.

Lugu algab 1969. aastal, kui Elizabeth "Liz" Kloepfer (Lily Collins) kohtub Ted Bundyga (Zac Efron) ja nad alustavad suhet. Ted tundub olevat sarmikas ja hooliv mees, kuid peagi hakkavad ilmnema märgid tema tumedamast poolest. Mees arreteeritakse ja teda süüdistatakse mitmete naiste mõrvades ning rünnakutes. Filmi jooksul näidatakse Bundy kohtuprotsesse, kus ta end ise esindab ja oma sarmi kasutades püüab kohtunikke ning avalikkust veenda oma süütuses. Vaatamata Ted Bundy veenvusele mõistetakse ta surma.

Film tervikuna oli tõeliselt hea, aga mind hakkas ühel hetkel häirima peaosatäitja Zac Efroni kehastatud karakter. Mees mängis imehästi ja veenvalt ning teades, et vaid mõni aeg tagasi kehastas ta Disney filmis "Keskkoolimuusikal" armsat ja siirast noormeest, tundsin ta üle isegi uhkust, et ta rebis end vanast rollist lahti, mille poolest teda varasemalt tunti. Küll aga häiris mind, et Efroni poolt kehastatud sarimõrvar Bundy mulle meeldima hakkas. Teadsin juba varem Bundy koletuid tegusid ning kuidas need USAs inimesi mõjutanud on, aga ma tundsin talle kaasa ning mulle ei meeldinud see emotsioon. Kas režissöör ei oleks saanud suunata Efronit kehastama oma rolli natuke teistsugusena, et inimesed üle maailma tuntud sarimõrvarit ülistama ei hakkaks?

Sama mure on olnud ka kahe teleseriaali puhul - "You" ja "Dahmer". Mõlemad on Netflixi poolt produtseeritud teosed ning näitlejad ise on pidanud oma fännidele selgeks tegema, et "palun ärge jumaldage sarimõrvareid". Kas see ei peaks olema midagi, mis tuleb loomulikult?

"You" puhul on tegu fiktiivse looga, kus Joe Goldberg (Penn Badgley) armub naistesse niivõrd sügavalt, et muutub obsessiivseks, jälitab neid ja vajadusel kõrvaldab teelt takistused, mis hoiavad neid lahus. Sarja naissoost jälgijaskond on mitmel korral Badgley sotsiaalmeediakonto kommentaariumis väljendanud soovi sattuda temasuguse mõrvari ja jälitaja küüsi, mistõttu pidi mees võtma ohjad enda kätte ning pöörduma oma fännide poole, selgitades, et tema karakter on halb inimene.

"Dahmer" puhul oli asi aga palju koledam. Tegu ei olnud fiktiivse looga, vaid kujutas USA sarimõrvari Jeffrey Dahmeri elu. Ka selle seriaali puhul kogunes suur naisjälgijaskond Dahmerit kehastanud Evan Petersi sotsiaalmeediasse avaldama suurt armastust tema karakteri vastu, mistõttu noormees lülitas oma Instagrami kontol kommenteerimisvõimaluse sootuks välja. Lisaks tahtis Jeffrey Dahmeri isa Netflixi kohtusse anda, et tema koletisest poega niivõrd romantiliseks tehti ja ilma tema loata ülekuulamiste lindistusi kasutati. Dahmeri poolt mõrvatute perekonnad võtsid samuti Netflixi vastu sõna, avaldades, et neilt ei küsitud kunagi luba sellise seriaali loomiseks ning "tänu" fännidele peavad oma kaotusi uuesti läbi elama.

Miks pannakse ilusad ja karismaatilised noormehed koletuid sarimõrvareid mängima? Kas see on viis saada endale suurem vaatajaskond, kes "armuvad" karakterisse ja ei suuda enam lahti lasta? Miks muudab Hollywood või Netflix negatiivsed karakterid romantiliseks või kangelasteks, et vaataja neile kaasa tunneks?

Filmi "Äärmiselt nurjatu, uskumatult õel ja jäle" puhul oli tunda, et linateos ilma Zac Efronita ei oleks sugugi nii palju kuulsust saanud nagu ta praeguseks saanud on. Ka kriitikud on leidnud, et film romantiseerib sarimõrvar Ted Bundyt, kuna Zac Efron kujutab teda väga sarmikana. Filmiteadlased on väljendanud ka oma muret, et selline lähenemine võib varjutada Bundy koletu olemuse ja kuriteod. 

Fiktiivsed filmid võivad kujutada sarimõrvareid nii, kuidas soovivad, kuid kui lugu põhineb päriselul, tuleks läheneda teisiti. Mõrvareid ja muid pahalasi ei tohiks kujutada positiivsete või vääriti mõistetuna ainuüksi selleks, et rohkem inimesi filme vaataks.

Vaata filmi "Äärmiselt nurjatu, uskumatult õel ja jäle" Go3 televisioonist!