Reklaam sulgub sekundi pärast

Kadunud viie sekundiga: jalgrattavargad tegutsevad aina nahhaalsemalt

Krimisaade “Raport” võttis järjekordses osas vaatluse alla kahetsusväärse trendi jalgrattavargustega, mis viimastel aastatel on Eestis kasvanud. Kui eelmisel aastalvarastati pealinnas 388 ratast, siis selle aasta kümne kuu jooksul juba 747 ratast.

Ida-Harju politseijaoskonna uurija Kaido Atspol ütleb, et jalgrattavarguste arvu kasvu põhjuseid on palju erinevaid. "Põhiline põhjus on see, et on lihtne võtta ja lihtne müüa. Jalgrattaid liigub rohkem, kuna riik ja Tallinn ise propageerib, et sõitke jalgratastega, olge tervislikud jne, seetõttu kasutatakse ka jalgrattaid rohkem, aga unustatakse ära, et jalgratast ei tohi jätta järelevalveta ja lukustamata."

Jalgrattad on kallid. Kui rääkida korralikust rattast, siis sellised maksavad suurusjärgus paar tuhat eurot, sportrattad rohkemgi. Kus kohas rattad kõige enam kaduma lähevad? "Statistika näitab praegu, et trepikojad on ikkagi muutunud turvalisemaks või siis inimesed hoiavad vähem seal oma rattaid. On näha, et see on kukkunud esimesest kohast kolmandale kohale. Esikohal on ikkagi avalikud kohad ja rattaparklad, kus on vargal valida, millise ratta ta võtab. Loomulikult varas võtab kallima, ilusama, puhtama ratta, mille eest saab rohkem raha küsida. Üldiselt müüakse erinevates internetikeskkondades või siis ka Telegram on väga populaarne, kus on kinnised grupid ja kuhu võõrad inimesed üldse ei satu. Müüakse täiesti anonüümselt. Loomulikult inimesed tahavad osta odavamat ratast, just selles mõttes, et kallimat ratast odavamalt," ütles Atspol.

Trossluku vastavate tangidega pooleks hammsutada on sekundite küsimus. Munitsipaalpolitsei võttis suvel ette kõik rattapoed, et vaadata, mis lukke seal ratta kaitseks müüakse. "Meie käisime Tallinna kahekümnes rattapoes sellel suvel. Vastuvõtt oli väga soe. Me jäime arutama ja küsima, mis on nende arvamus, miks jalgrataste vargus nii palju tõusnud on ja millised oleksid meetmed, et takistada. Nemad ütlevad, et 100% ära hoida ei saa, aga korralik lukk on see, mis tuleb peale panna selleks, et oma vara kaitsta," ütles mupo peaspetsialist Jaanika Klopets.

“Raport” on eetris TV3 kanalil esmaspäeviti kell 21:00 ja vaadatav ka TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad