Laser

Esmaspäeval “Laseris”: kriis on rikkunud eestlase une

Nähtav TV3 play

30.11.2020

“Täna sai ainult kolm tundi magatud, raske on.”

“Õudselt halvasti magan.”

“Koroona pärast ei saa ma magada.”

“Üldse ei maga hästi.”

“Unetsükkel on segamini jah, kui öösel ei maga, pean päeval magama.”

Need on vaid mõned üksikud vastused, mida möödunud nädalal Tartus tänavaküsitlust tehes kuuleme. Jätkuv koroonakriis on toonud kaasa pideva muretsemise enda ja lähedaste tervise ja toimetuleku pärast. On selge, et ajal, mil elule annavad tooni koroona teise laine aina tõusvad numbrid, ei saa paljud meist vajalikku kaheksat unetundi täis.

“2020. aset leidnud katastroof rikub väga suure osa inimeste une ära,” tõdeb Fertilitase unearst Heisl Vaher.

“Stressi on ju nii palju ja see on kriisiolukord ning kriisiolukorras uni on alati see, mis reageerib esimesena,” kinnitab Tartu Ülikooli Kliinikumi kliiniline psühholoog Inga Ignatieva.

“Me võtame selle mure endaga voodisse kaasa ja hakkame seal seda nii-öelda mäletsema,” sõnab Vaher.

Pidevad muremõtted ei lase inimestel magada. Tulemuseks on kurnatud keha ja vaim, uued muremõtted ja veel rohkem stressi. See viib aga juba uute probleemideni, sest isegi juba väike unepuudus ühes päevas muudab meie keha haigustele vastuvõtlikumaks. Kui magada alla 7 tunni ööpäevas, siis on 3 korda suurem tõenäosus saada rinoviirus. Maakeeli öeldes: jääda külmetushaigusse.

“Sellest võib saada kogu perekonna probleem,” lausub Vaher.

Tehnoloogiafirmad on trendi väga täpselt ära tabanud ja erinevaid unejälgimiseadmeid ja äppe on saadaval sadu. Esmaspäevane “Laser” võtab parimad neist ette ning uurib, kas ja kui palju neist kasu on.

“Mulle on väga sümpaatne, kui mul tuleb patsient, kes mõnda tehnoloogiat kasutab. Järelikult on ta aldis kuulama ka minu nõuandeid,” on Vaher unejälgimisseadmete üle õnnelik.

Millised on need nipid, mille abil pea muremõtetest tühjaks saada ja millisest nutividinast on siiski kasu, näeb esmaspäeval kell 20 TV3s.