Laser

Esmaspäeval “Laseris”: kuidas ennast nooreks, terveks ja ilusaks häkkida

Teisipäeviti 20.30

22.11.2020

“Ma näen praegu noorem välja kui 10 aastat tagasi,” ütleb 38-aastane biohäkker Teemu Arina.

“Mu kronoloogiline vanus on 25, aga bioloogiline 16,” väidab biohäkker Siim Land.

“Olen viimased kaheksa aastat terve olnud, enne biohäkki olin igal aastal gripis,” lisab Arina.

Teemu Arina ja Siim Land on biohäkkerid. Nad on veendunud, et biohäkkimine ehk omaenda tervise kodeerimine on inimkonna tulevik. See ei tähenda, et inimesed muutuksid robotiteks, vaid see aitab neil olla iseenese noorem, tugevam ja tervem versioon.

“Kannan neid prille umbes pool tundi ja toime on nagu tassil kohvil,” kirjeldab Arina spetsiaalsete hommikuprillide mõju.

Lisaks prillide ergutavale mõjule joob Arina ka spetsiaalset hommikukohvi. See pole aga tavaline Kulta Katriina, vaid ligi kümnest komponendist koosnev segu, mille koostis on sätitud täpselt jooja päeva käivitama.

Toitumisnõustaja Tuuli Taimur imejooki heaks ei kiida: “Tehke selle asemel endale üks korralik smuuti.”

Lisaks hommikusele ergutusele mõjutavad biohäkkerid end erinevate seadmete abil kogu päeva jooksul. Näiteks lastes endale ninna õigel sagedusel võnklevat punast valgust. Seda selleks, et seeläbi oma keharakke ning aju kergelt stimuleerida.

Teadus selle kõige taga on lihtsurelikele päris keeruline.

“See aktiveerib rakkude mitokondrites ensüümi tsütokroom c oksüdaas, mis aitab toota adenosiintrifosfaati, mis on peamine energia edasikandja rakkudes,” selgitab Arina, miks on hea punast valgust ninna lasta.

Mida arvavad sellest kõigest aga teadlased?

“See võib kaasa tuua epilepsiahoo,” hoitab TTÜ tervisetehnoloogiate instituudi vanemteadur Kristjan Pilt vilkuvate punate lampide eest ja lisab:

“On kindlasti tervitatav, et huvi on olemas, kuidas arendatavaid tehnoloogiaid inimesi puhul ära kasutada, aga peame kindlasti vaatama, et me ei tekitaks endale sellega kahju.”

Milliseid pööraseid seadmeid ja nippe biohäkkerid eluea pikendamiseks veel kasutavad ning kas neist ka mingi kasu on, sellest pikemalt esmaspäeval kell 20.00 TV3s.