Laser

„Laser“ lõpetab hooaja selgitusega, miks viirus tegelikult levib!

Nähtav TV3 play

07.12.2020

Täna uurib TV3 „Laser“ Marii Karelli juhtimisel, miks väidavad teadlased, et viiruse leviku põhiliste põhjustega ei tegelda ning seepärast levibki see nagu kulutuli.

„Meetmed, mis olid piisavad suvel, sügisel enam piisavad pole,” on Tartu Ülikooli viroloog Andres Merits veendunud.

„Loomulikult viirus levib nagu kulutuli,” kinnitab Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen ja lisab: „Me tegeleme küll kätepesu ja distantsi hoidmisega ja kõik see on hea, aga põhiline, mis tekitab probleeme praegu, sellega me ei tegele!”

Kui kevadel ja suvel arvati, et viirus levib peamiselt pindadelt ja suunati inimesi toidukaupu pesema ja pindu desinfitseerima, siis nüüdseks on teadlased aru saanud, et oht varitseb meid hoopis õhus  – nähtamatu aerosooli näol. „Aerosool on osutunud väga oluliseks nakatuskanaliks,” sõnab Junninen.

Nii ongi teadlaste sõnul viimase aja koroonakolded seotud laulukooride või huviringidega, mitte aga toidupoodide või restoranidega, mille tegevust hetkel piiratakse. Just näiteks laulukoorides on inimesed pisikeses ruumis pikka aega koos. Nad ei pruugi seista seal küll päris kõrvuti, aga mitme koosviibijaga ruumis on õhk paratamatult aerosoolidest paks. Piisab vaid ühest viiruse levitajast ruumis, et nii temaga koos ruumis viibijad kui ka hiljem ruumi tulijad nakkuse saaks. „Me räägime, et viirus levib, viirus levib; tuhkagi ta levib – viirust levitatakse,” lausub Merits.

Kuidas nähtamatuid aerosoole täis ruumi ära tunda ning mida me kõik kohe tegema peaks,  et epideemia kolinal kokku kukuks, näeb juba hooaja viimases „Laseris“.

„Laser“ on TV3s täna kell 20.00.