Reklaam sulgub sekundi pärast

ANALÜÜS | Erakondade esimeeste debatt Arvamusfestivalil: konkreetsusest jäi puudu

Arvamusfestival
Arvamusfestival — FOTO: Eiliki Pukk

Möödunud nädalavahetusel toimus Paides taas Arvamusfestival, mille teisel päeval leidis aset ka parlamendierakondade esimeeste debatt. Kuigi räägiti olulistel teemadel, siis oleks oodanud veelgi täpsemaid ideid.

Laupäeval toimunud üritusel olid erakondasid esindamas Kristen Michal (Ref), Mihhail Kõlvart (Kesk), Lauri Läänemets (SDE), Urmas Reinsalu (Isamaa) ja Margus Tsahkna (E200).

Debatil räägiti maksutõusudest, perepoliitikast, iibest, kaitsetööstusest ja üldisest riigi olukorrast. Oli selge, et poliitikud soovisid näida rahvamehelikud ja korduvalt visati nii iseendi kui teineteise üle nalja. Enim paistis silma aga Lauri Läänemets (SDE), kes sisulistele küsimustele kõige põhjendatumaid vastuseid jagas.

Mihhail Kõlvart, kelle poliitkarjäär järjest suuremat hoogu on kogumas, viitas iibeküsimusi lahates aga vandenõuteooriatele. "On olemas üldine kontseptsioon, see on natuke vandenõuteooria, sellepärast et inimesi nii palju on, tulevad sõjad ja haigused. Ja sellega see kasv pidurdatakse. Aga sõdadega on selline probleem, et kahjuks sõda võtab parimaid - julgemaid ja paremaid - ja niimoodi meie ühiskond hävib," sõnas mees.

Kõik parlamendierakondade esindajad olid aga veendumusel, et Eesti rahvastikku ei saa tõsta läbi massilise immigratsiooni, vaid kasutusele tuleb võtta teised meetmed. Põhilisena nimetati vajadust luua inimestele turva- ja kindlustunne, et nad saavad lapse kasvatamisega seonduvate kuludega hakkama. "Seda saab muidugi riik ja valitsus anda, aga eelkõige mehed naistele," sõnas Margus Tsahkna.

"Täiesti nõus, et massilise immigratsiooniga me oma majanduslikke ega muid probleeme ei lahenda. Seda näitavad juba erinevate nii-öelda vana-Euroopa riikide praktikad. Me peame leidma ise neid võimalusi, et meie inimesed Eestisse jääda tahaksid ja end siin turvaliselt tunneksid," rääkis Lauri Läänemets. Mees lisas siiski, et mingit põhimõttelist vastuseisu ei maksa ka võtta. "Samas arvan ma, et täiesti kinni me ennast panema ei pea, muidu me kapseldume ja jääme enda arengus kuskile kinni. See on teistpidi halb," lisas mees.

Isamaa esindaja Urmas Reinsalu tõi välja, et kuigi koalitsioonierakondade jutt on kena, viidates Läänemetsa punktidele, siis reaalsuses nad oma poliitikatega inimestes kindlustunnet ei tekita, vaid pigem õõnestavad. "Kogu lugupidamise juures, Lauri Läänemets, see jutt on väga kena, kuid kehtestades uusi makse, näiteks see maamaks, te vaid õõnestate inimestele kindlustunnet ja nad ei tunne ennast siin turvaliselt. Ma kutsun teid ülesse teatud otsustest loobuma," ütles Reinsalu.

Inimeste turvatundest rääkides hargnes järgmise teemana haridusse panustamine. Sõna võttis uus peaminister Kristen Michal. "Inimesed arvavad, et riigi rahakott on lõpmatu. Tegelikult on see ju maksumaksjate raha, mis kokku kogutud on ja sellel on piir. Kui me seda ühetaoliselt laiali jagame, ei saa me kuskil sellest mingit kasu. Seda raha tuleb jagada otstarbeliselt ja läbimõeldult. Minu selge soovitus on igatahes kaaluda üle, kellel on lastetoetust ja tasuta kõrgharidust vaja ja kes saavad ka omal käel hakkama," sõnas mees.

Kuigi räägiti olulistel teemadel, siis oleks oodanud veelgi täpsemaid ideid, kuidas erinevates poliitikavaldkondades probleemidele lahendused leida. Arvamusfestival 2024 parlamendierakondade esimeeste debatti saab järele vaadata SIIT!